Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom kommunen äga, förhyra och förvalta fastigheter och tomträtter för att uppföra eller bibehålla bostadshus med tillhörande affärslokaler och kollektiva anordningar. Bolagets verksamhet kan även omfatta uppförande av småhus för försäljning. Bolaget skall uppföra och förvalta förvaltnings- och verksamhetsfastigheter, idrotts- och fritidsanläggningar samt bedriva skötsel av park- och andra markområden.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 471 435 | 452 709 | 452 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 64 543 | 70 701 | 62 775 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 979 | 35 041 | 32 407 |
| Årets resultat (tkr) | 33 793 | 25 668 | 25 582 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 260 332 | 2 218 977 | 2 196 939 |
| Antal anställda | 153 | 156 | 153 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 471 435 | 452 709 | 452 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 64 543 | 70 701 | 62 775 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 979 | 35 041 | 32 407 |
| Årets resultat (tkr) | 33 793 | 25 668 | 25 582 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 191 334 | 2 108 129 | 2 046 625 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 68 998 | 110 848 | 150 314 |
| Tillgångar (tkr) | 2 260 332 | 2 218 977 | 2 196 939 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 412 921 | 379 128 | 353 460 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| Avsättningar (tkr) | 115 926 | 101 212 | 91 551 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 622 500 | 1 636 250 | 1 657 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 100 985 | 94 387 | 86 428 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 260 332 | 2 218 977 | 2 196 939 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 430 | 1 430 | 1 388 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 60 392 | 57 058 | 55 110 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 29 379 | 31 252 | 29 786 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 153 | 156 | 153 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 081 | 2 902 | 2 957 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 596 | 575 | 564 |
| Vinstmarginal | 13.7% | 15.6% | 13.9% |
| Soliditet | 18.5% | 17.4% | 16.4% |
| Kassalikviditet | 68.3% | 117.4% | 173.9% |
Arvika Fastighets AB ingår i en koncern med 12 bolag. Moderbolag är Arvika Stadshus AB och koncernmoderbolag är Arvika Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom kommunen äga, förhyra och förvalta fastigheter och tomträtter för att uppföra eller bibehålla bostadshus med tillhörande affärslokaler och kollektiva anordningar. Bolagets verksamhet kan även omfatta uppförande av småhus för försäljning. Bolaget skall uppföra och förvalta förvaltnings- och verksamhetsfastigheter, idrotts- och fritidsanläggningar samt bedriva skötsel av park- och andra markområden.